Аутстаффінг


Аутстаффінг (англ. Out – «поза» + англ. Staff – «штат») – виведення співробітника за штат компанії-замовника, та оформлення його в штат компанії-підрядника, при цьому він продовжує працювати на колишньому місці і виконувати свої колишні обов’язки, але обов’язки роботодавця по відношенню до нього виконує вже компанія-підрядник. Аутстаффінг виник в західних країнах в 1970-і роки під час економічного спаду. На Україні попит на нього виник після кризи 1998 року.

autstaffing-01


Іноді плутають поняття «аутсорсинг» та «аутстаффінг». Аутсорсинг – це передача раніше самостійно реалізованих компанією функцій зовнішньої компанії-виконавцю, що спеціалізується на реалізації таких функцій (наприклад, послуги колл-центрів, компаній, що займаються прибиранням будинків, юридичних та бухгалтерських компаній, компаній з приготування і доставки обідів в офіс і т. Д .). Аутстаффінг припускає передачу не функцій, а конкретних працівників компанії. При цьому ці співробітники оформляються в штат сторонньої організації, а фактично працюють на колишньому місці і виконують колишні функції.


До основних плюсів відносяться зниження навантаження на кадрову службу, скорочення витрат на утримання персоналу, податкова оптимізація, мінімізація ризиків і делегування відповідальності.
Деякі компанії переводять на аутстаффінг весь штат, крім генерального директора і головного бухгалтера. У цьому випадку немає необхідності вести кадрову документацію, заповнювати табелі обліку робочого часу, книги обліку трудових книжок і багато документів і процедури, пов’язані з кадровим діловодством. Трудова інспекція, міграційна служба та інші перевіряючі органи не зможуть оштрафувати компанію за порушення, пов’язані з кадровими, міграційними та податковими питаннями по персоналу. До додаткових переваг також відносять відсутність тимчасових і фінансових витрат на підбір персоналу – цю функцію забезпечує компанія-провайдер послуг аутстаффінгу.

autstaffing-02


Ведення кадрового діловодства – складний і трудомісткий процес, що вимагає високої компетенції та кваліфікації кадрових служб, що пов’язано з високими витратами і ризиками. У разі виявлених порушень з боку трудової інспекції або міграційної служби (якщо в штаті є іноземні громадяни) відповідальність несе не тільки кадровий працівник, а й керівництво підприємства. Навіть при незначних порушеннях на юридичну особу можуть бути накладені значні штрафи (у випадку з іноземним персоналом – до 300 000 гр. за кожного співробітника); штрафи також накладаються на керівників і посадових осіб організації. При використанні аутстаффінгу організація і її керівництво повністю звільнені від відповідальності не тільки перед перевіряючими органами, а й у випадках трудових суперечок.